Svatební zvyky a pověry

6. září 2009 v 9:55 | Hatake Jane

Svatební zvyky a pověry

Tak je tady ten článek.
zdroj: http://www.svetsvateb.cz/


Svatba a zvyky kolem oblečení
Každá nevěsta by měla mít v den svatby něco nového jako symbol nového začátku, něco starého jako symbol zachování rodinné tradice, něco půjčeného jako symbol toho, že si bude brát k srdci i rady jiných a něco modrého. Modrá znamená věrnost, lásku a dlouhý život. Půjčená věc by měla pocházet od šťastně provdané ženy, protože tak přenese kousek jejího štěstí i na nevěstu. Půjčené mohou být i svatební šaty. Modrý může být podvazek a modrá se může objevit i v kytici. Starou věcí bývá často rodinný šperk, ale pozor na perly. Perly jako šperk nevěsty přináší slzy. Stejně tak modré nebo fialové svatební šaty symbolizují modřiny. Pokud si nevěsta sama šije šaty, zašívá si cestu ke štěstí. Naopak, pokud švadlena v den svatby dokončí poslední detail na šatech, přinese to nevěstě štěstí. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta.

svatební šatysvatební oblek
Ženich by neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl. Ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem, jinak se brzy rozejdou.
Svatba a družičky
Při svatbách v kostele doprovází nevěstu družičky, které mají velmi podobné šaty jako ona. Družičky podle starých pověr měly za úkol touto podobností odlákat od nevěsty zlé duchy a upoutat jejich pozornost na sebe. Je mylné se tedy domnívat, že družičky jsou jen součástí nevěstiny parády. Družičkami mohou být pouze neprovdaná děvčata.
Svatba a barvy
Zelená barva je odjakživa spojována s mimomanželskými láskami ve volné přírodě, tedy aktivitou pro manželství naprosto zhoubnou. Ve svatební den by se mělo zelené barvy objevovat co nejméně. Rozhodně se jí nevyhneme u květinové výzdoby, ale s určitostí by se neměla vyskytovat na žádném oblečení, ubrusech, povlečení, nebo dokonce svatebních šatech nevěsty a ženicha. Na nevhodnost zelené barvy je proto třeba pamatovat například i při výběru svatebních aut, svatebních darů či papíru na jejich zabalení a podobně.
Modrá barva je znamením věrné lásky. Je však nutno pamatovat na pravidlo, že nevěsta by neměla mít šaty modré či fialové barvy, znamenalo by to modřiny a neštěstí. To platí i pro šperky a další doplňky. Jedinou výjimkou je nevěstin podvazek, který by měl mít vždy bledě modrou barvu.
Fialová barva vyjadřuje lásku k pravdě a opravdovou lásku. Stejně jako modrá se však nehodí pro nevěstu. Může však být vhodnou barvou pro svatební dekorace.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Naru-chan♥ Naru-chan♥ | Web | 6. září 2009 v 10:54 | Reagovat

Tedaa to se hodí ;DD

2 Lan Lan | Web | 9. září 2009 v 19:57 | Reagovat

Holky,vy to berete vážně =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama